5.000,00 DKK
HIGH GLOSS WHITE MAN. Male mannequin, a stylistic mannequin with abstract head designed specifically to promote prosthetic devices and other orthopedic items.
The mannequin is delivered with three lengths for the left leg: Short, for showing above-knee prosthesis. Medium, to present below-knee prosthesis. Regular, for displaying compression garments etc.
The three-leg options add great versatility to the mannequin, he is an ideal pick when presenting a broad variety of products within the orthopaedic range.
Available in black and white.
Boost your presentation of medical aids with HIGH GLOSS MAN from Hindsgaul®’s orthopaedic collection.
| Color | High Gloss White |
|---|---|
| Height | 187 cm |
| Neck | 38 cm |
| Chest | 100 cm |
| Waist | 80 cm |
| Hip | 90 cm |
| Inseam | 90 cm |
| Shoe Size | 44 |



We use technologies such as cookies to measure traffic and optimize the website. By clicking ‘Accept’ you consent to these technologies. Failure to consent may have a negative impact on certain features.