3.265,00 DKK
Plus size female mannequin from Hindsgaul® with antiscratch surface. Specially designed for presenting women’s plus size fashion with an excellent fit.
Versatile, high quality mannequin with stylised facial features and special arm brackets for easier mounting.
This plus size mannequins from Hindsgaul® come in 3 stylised female position. Hindsgaul® also offers plus size torsos, busts and packshot.
| Color | Hindsgaul Ivory |
|---|---|
| Height | 187 cm |
| Neck | 36 cm |
| Chest1 | 111 cm |
| Chest2 | 97 cm |
| Waist | 88 cm |
| Hip | 114 cm |
| Inseam | 80 cm |
| Heel height | 7 cm |
| Shoe Size | 39 |
We use technologies such as cookies to measure traffic and optimize the website. By clicking ‘Accept’ you consent to these technologies. Failure to consent may have a negative impact on certain features.